249. Jak wypełniać nakaz dziesięciny?

 

 

Pytania do Biblii

Jak wypełniać nakaz dziesięciny?

Jeżeli Pan Jezus wypełnił Prawo co do joty i co do kreski to jak należy rozumieć dziesięcinę w Nowym Przymierzu?

Odpowiedź na powyższe pytanie należy rozpocząć od pierwszej części powyższego zdania warunkowego, gdyż jej właściwe zrozumienie, będzie stanowić lepszy punkt wyjścia dla pytania o dziesięcinę w rozumieniu Nowego Testamentu.

Kiedy mówimy, że Jezus przyszedł wypełnić (gr. pleroo) Prawo, to nie znaczy to, że zmienia on w jakiś sposób materię lub formę nakazu w charakterystyczny dla siebie. Przyjmuje on całkowicie wszystkie regulacje, by swoim życiem spełnić je za wszystkich ludzi wszystkich czasów, którzy nie zdołali tego dokonać. W związku z tym trzeba spojrzeć na Prawo w nowy sposób: nie jest ono sposobem zbliżania się do Boga, bo człowiek własnym wysiłkiem nie może zapracować na Boże błogosławieństwo, ale staje się tylko wyznacznikiem tego, co robić, by od Boga się nie oddalać. Pozostając w bliskiej więzi z Chrystusem i przyjmując owoce Jego odkupieńczej śmierci każdy człowiek chętny do współpracy z tą łaską będzie starał się o zbliżenie do Boga jak do Ojca przez Syna.

Tym, co wyznacza nowy wymiar podejścia do Boga, jest miłość. Z drugiej jednak strony nie wyrządzanie krzywdy nie jest wystarczającą przesłanką do tego, by twierdzić, że dana osoba jest przez nas kochana. Nie wystarczy powiedzieć osobie, że się ją kocha, a swoim postępowaniem wskazywać na coś innego. Z deklaracją miłości wiąże się skierowanie całego życia, by z kochaną osobą móc przebywać najbliżej, jak tylko się da. To jest nowość, którą ciężko przyjąć Żydom i także chrześcijanom. Łatwiej bowiem jest wierzyć, że pozostawanie w obrębie relacji prawnej zarysowanej przez pewne granice (np. nie rób tego, rób to), wystarczy do osiągnięcia zbawienia. Trudniej jest bowiem szczerze kochać na co dzień niż tylko nie czynić krzywdy.

Bartłomiej Sokal

A 100 pytań temu zastanawialiśmy się:

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na temat powyższej odpowiedzi na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.