248. Co to był za chrzest? (J 3,22; 4,2)

 

Pytania do Biblii

Co to był za chrzest?

Jakiego chrztu udzielał Jezus? (J 3,22; 4,2)

Choć tekst biblijny nie przekazuje szczegółowych informacji, którego udzielał Jezus, a dokładniej Jego uczniowie, według Czwartej Ewangelii, należy przede wszystkim odnieść się do tekstu Ewangelii. Autor przekazuje w pierwszym rozdziale słowa Jana Chrzciciela, który mówi o względnej roli udzielanego przez siebie chrztu. Jego istota skupia się na tym, by przygotować drogę Temu, który idzie za nim.

Misja Chrystusa opisana jest jako „chrzest Duchem Świętym” (zob. J 1,34) i cała Jego działalność, łącznie z udzielanym chrztem mają na celu włączanie coraz to nowych ludzi do grona uczniów. Wzmianka w J 4,2 bardzo wyraźnie i mocno łączy pozyskiwanie uczniów z udzielanym chrztem. Można przyjąć, że ten, kto chciał zostać uczniem Jezusa, przyjmował chrzest, ale jednocześnie przyjęcie chrztu dawało zupełnie nowy udział w relacji do Boga Ojca i Syna. Jest to więc ryt przede wszystkim inicjacyjny, ale w tekście biblijnym brak szczegółowych informacji, by móc go utożsamiać z chrztem sakramentalnym.

Bartłomiej Sokal

A 100 pytań temu zastanawialiśmy się:

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na temat powyższej odpowiedzi na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.