254. Zniewolona wolna wola?


 

Pytania do Biblii

Zniewolona wolna wola?

Jeżeli Pan Bóg stworzył człowieka na swój obraz, co oznacza, że miał on wolność do podejmowania decyzji i wyborów, zgodnie ze swoją wolną wolą. Dlaczego z drugiej strony ogranicza człowiekowi wolna wolę swoim ZAKAZEM. Czyli jak to rozumieć - Możesz wszystko...ale jednak nie do końca?

Można najkrócej odpowiedzieć na powyżej zarysowany problem, że gdyby ludzie nie posiadali wolnej woli, niepotrzebne byłyby zakazy i nakazy. Te mają sens i znaczenie tylko wtedy, kiedy człowiek staje przed dylematem, jakąś alternatywą. Z właściwym ograniczeniem wolnej woli mamy do czynienia w Biblii chyba jedynie wtedy, kiedy anioł powstrzymuje rękę Abrahama przed zabiciem Izaaka (Rdz 22).

Kolejnym wymiarem rozpatrywania zakazów i nakazów biblijnych jest płaszczyzna religijna. Bóg objawia się w historii ludzi, by udzielić im oferty swojego zbawienia i błogosławieństwa. Ci wszyscy, którzy chcą zbliżać się do Niego, dostają drogowskazy kierujące w Jego stronę. Jednak samo respektowanie przykazań nie wystarczy do zjednoczenia z Bogiem, tak jak nie wystarczy unikać wyrządzania krzywdy drugiemu człowiekowi, by zostać jego najlepszym przyjacielem. Bóg stwarza człowiekowi następującą możliwość: możesz robić, co chcesz, ale, jeżeli chcesz trwać ze Mną, na początek unikaj tego oraz staraj się robić to. Jednak decyzja, czy być z Bogiem, czy z dala od Niego jest podstawą i kształtuje także podejście do tego, co człowiek czyni i jak postrzega Boże Słowo.

Bartłomiej Sokal

A 100 pytań temu zastanawialiśmy się:

Jesteś na facebooku? My też! :)

Zapraszamy do dyskusji na temat powyższej odpowiedzi na naszej facebookowej stronie!


"Scriptura crescit cum legente"
"Pismo rośnie wraz z czytającym je" (św. Grzegorz Wielki)

Każdy rozmiłowany w Słowie Bożym napotyka w Biblii fragmenty, które sprawiają mu trudność w interpretacji. Zachęcamy zatem wszystkich odwiedzających stronę Dzieła Biblijnego do zadawania pytań. Na każde pytanie udzielimy odpowiedzi, a następnie będzie ona opublikowana w sekcji "Pytania do Biblii".

Kliknij TUTAJ, żeby przesłać pytanie.