Daj nam rozumieć Pisma!
„Panie Jezu, daj nam zrozumieć Pisma, niech pała nasze serce, gdy do nas mówisz!”. To zdanie wyśpiewane przed odczytaniem ewangelii idealnie objawia nam sens przeżywanego dzisiaj 8 Narodowego Czytania Pisma Świętego. Dlaczego jako ochrzczony ponad 1000 lat temu naród winniśmy jako wspólnota duchowa nieustannie poznawać treść natchnionych ksiąg Starego i N owego Testamentu? Co w ogóle nam daje to „narodowe czytanie”?
1. Bolesne wydarzenia życia wymagają światła bijącego ze słów Pisma świętego
Ewangelia dzisiaj proklamowana w Kościele na całym świecie przywołuje wyjątkowo trudne doświadczenia wspólnoty Kościoła apostolskiego jak i pojedynczych uczniów. Najpierw przypomina historię dwóch uczniów, którzy w istocie uciekali z Jerozolimy do Emaus z lęku przed niechybnymi prześladowaniami ze strony wrogów ukrzyżowanego Pana Jezusa. Do tego byli rozgoryczeni z powodu ukrzyżowania Mistrza, za którym niedawno odważnie poszli. Oddalali się od apostołów, bo byli zawiedzeni Jego bezsilnością na drodze krzyżowej, pasywną postawą Jego przyjaciół, a nade wszystko Jego haniebną śmiercią i pośpiesznym pogrzebem. Co więcej, sami apostołowie zebrani w wieczerniku, gdy Jezus żyjący stanął pośród nich byli zatrwożeni i wylękli, bo zdawało im się, że widzą ducha. I to do tego stopnia, że On sam pyta ich: «Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach?” Do grona uczniów pogrążonych w ciemnościach własnych lęków, rozczarowań, zmieszania, a nawet wątpliwości wstępuje zmartwychwstały Jezus i podpowiada im, gdzie winni szukać światła: „«Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie”. A dla większej jasności odsyła ich do własnego nauczania: „«To właśnie znaczyły słowa, które mówiłem do was, gdy byłem jeszcze z wami: Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach». Wtedy oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma”. Słowa Pisma świętego, słowa Ewangelii są pełne światła, które ma swe źródło i w Bogu i w zmartwychwstałym Chrystusie. Już psalmista wyznawał: „Twoje słowo jest lampą dla moich stóp i światłem na mojej ścieżce” (Ps 119,105). A Pan Jezus mówił o sobie: „Ja jestem światłością świata” (J 8,12). To dlatego słowo Boże Starego i N owego Testamentu niesie w sobie światło i rozprasza ciemności ludzkich lęków, wątpliwości, słabej wiary – tak pojedynczych wierzących jak i wspólnot Kościoła, wspólnoty ochrzczonego Narodu. A sam zmartwychwstały Pan poleca nam, abyśmy właśnie w nich szukali światła Prawdy, które zwycięża kłamstwa i daje siłę do zwyciężania ich w naszych umysłach i sumieniach. Natchnione przez Ducha Świętego słowa Pisma niosę też w sobie światło Bożej Obecności, która umacnia i prowadzi do pełni życia.
2. Słowa Ewangelii mocą Ducha gładzą grzechy i przemieniają grzesznika w sprawiedliwego
Po odczytaniu ewangelii kapłan wypowiada w ciszy modlitwę: „Niech słowa ewangelii zgładzą nasze grzechy!”. Mają one uzasadnienie w wypowiedzi zmartwychwstałego Chrystusa, który oznajmił apostołom, że „w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jeruzalem”. Ewangelia niesie bowiem w sobie moc Ducha Świętego, który oświeca sumienia, daje łaskę skruchy, prowadzi grzesznika na drogę nawrócenia, a ostatecznie prowadzi do sakramentu pokuty i pojednania. To w tym sensie słowa Ewangelii gładzą nasze grzechy – gdy wierzący grzesznik je przyjmuje dokonują w nim radykalnej przemiany. Objawiają mu wolę Bożą, której winien być posłuszny. Prowadzą do miłosiernego Jezusa tak, jak przyciągały do Niego celników i grzeszników w czasie Jego ziemskiej działalności. Słowa Jezusowej Dobrej Nowiny, które do nich docierały, objawiały Go im jako Nauczyciela pełnego miłości, który ratuje z niewoli grzechów i wyzwala z jarzma winy. Święty Piotr zapewnia, że nawet zdrajcy i zabójcy Mesjasza, Dawcy życia, mogą pokutować i nawrócić się, uwierzyć w Niego, aby ich „grzechy zostały zgładzone”. A święty Jan mówi do każdego z nas: „Dzieci moje, piszę do was, żebyście nie grzeszyli. Jeśliby nawet ktoś zgrzeszył, mamy Rzecznika u Ojca – Jezusa Chrystusa sprawiedliwego. On bowiem jest Ofiarą przebłagalną za nasze grzechy, i nie tylko za nasze, lecz również za grzechy całego świata”. W ten sposób Słowo Boże nie tylko daje nam siłę do nawracania się, ale wprowadza na drogę usprawiedliwienia – przemienienia! Objawia ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Chrystusa jako żywą Ofiarę ekspiacyjną, czyli usuwającą grzechy i przemieniającą grzesznika w sprawiedliwego. Bez Ewangelii, bez przywołanych tu pism Nowego Testamentu nawet byśmy nie wiedzieli o możliwości wyzwolenia z grzechów, o usprawiedliwieniu przed Bogiem. To Słowo Boże objawiając nam miłosiernego Chrystusa daje nam szansę nawrócenia, oczyszczenia z grzechów, uwolnienia od win, i ostatecznie przemienienia nas w umiłowane dzieci Boga, które mogą oczekiwać życia ze zmartwychwstały Panem i świętymi w Królestwie Bożym.
3. Światło Chrystusa zmartwychwstałego i moc Ducha Świętego – konieczne w życiu Kościoła-Komunii i ochrzczonego Narodu
Narodowe Czytanie Pisma Świętego służy temu, aby światło zmartwychwstałego Pana i moc Ducha Prawdy, Ducha Wspomożyciela były obecne w życiu Kościoła i Narodu, który jest dumny ze swojego Chrztu. W czasach, w których mierzymy się z przemocą, prześladowaniami oraz licznymi cierpieniami duszy i ciała, otwieramy się na światło Chrystusa, płynące z Ewangelii o zwycięstwie miłości nad siłą. W okresie wzmożonej aktywności „ojca kłamstwa” (por. J 8,42-44) i ludzi słabych, oszukanych przez niego, napełniamy nasze umysły i dusze świętą obecnością Ducha Prawdy i Męstwa. On wnika do naszych wnętrz pod postacią słów Ewangelii i innych pism przez Niego natchnionych. W tym roku w sposób szczególny chcemy karmić nasze dusze, sumienia i umysły słowami Dziejów Apostolskich. Niech one coraz bardziej upodobniają nas do pierwszych uczniów i apostołów Pana Jezusa, którzy tworzyli Kościół apostolski. Pomimo krwawych prześladowań ze strony Synagogi i ze strony Imperium Rzymskiego nie przestał być Wspólnotą Bożą – świętą Komunią! Amen.
ks. prof. Henryk Witczyk (Kielce)